logo

Net Kombi Servisi Olarak İstanbulun Tüm Bölgelerine 7 gün 24 Saat Mobil Acil Kombi Servisi Hizmetimiz vardır.


Kombiye Su Nasıl Basılır?

Kombiye su basmak için doldurma musluğunun nerede olduğu bilinmelidir. Bu musluğunun nerede olduğu bilinmezse yanlışlıkla 3 bar emniyet ventili açılır. Bu da basınçlı suyun aşağıya bırakılmasına neden olabilir. Ayrıca emniyet ventili bozulabilir, tahliye musluğunun açılmasıyla su yere dökülebilir. Bu yüzden musluk modelleri bilinmelidir.

Sağa ve sola dönen musluklar en basit musluk tipidir. Çekmeli musluklar ise günümüzde en fazla kullanılan musluk modellerinden biridir. Bir diğeri gri musluklardır. Bunlar Vaillant kombilerde bulunur ve sol tarafa döndürüldüğünde açılır, sağa döndürüldüğünde ise kapanır. Kelebek musluk tipinde de bu olayın tersi şeklinde açma kapama gerçekleştirilir. Ariston genus magnet piposu da mıknatıslı olan ve yuvaya oturtularak su doldurma yapmaya imkân tanıyan musluk tipidir. Kombi modellerine göre değişen musluk tiplerinden bir diğeri de Demirdöküm kombilerde bulunan ve sağ ve sola dönecek şekilde kullanılabilen musluklardır. Yine Vaillant kombilerdeki siyah renkte kelebek musluklarda sağa çevirme işleminde su dolarken sola çevrildiğinde kapanır. Son olarak Baymak marka kombilerde 2 farklı kola sahip olan vanalar vardır.

Ariston Kombilerde Su Basma

Ariston kombilerde çekmeli musluklar bulunur. Mavi vana şeklindedir e mavi tutamağın aşağı doğru çekilmesiyle su doldurulur. Zaten çekiliyse, zorlamaya gerek yoktur çünkü kırılabilir. Çekilen mavi musluk, saatin tersi yönüne çevrilir ve suyun dolma sesi duyulana kadar çevirmeye devam edilir. Ekranda takip ettiğiniz ibre, 1,5 olduğunda su basılır. İbreli ekranların yanında LCD ekranlı kombiler de olabilir. Bunlarda da yazıyla 1,5 yazana kadar su basılmaya devam edilir. Bu değere ulaşıldığında ise doldurma vanası sağa doğru çevrilerek kapatılır. Burada önemli olan bu musluğu sıkıca kapatabilmektir.

Ariston kombilerde suyun eksik olduğunu gösteren kod ve semboller sayesinde, su basmanız gerektiğiniz anlayabilirsiniz. Matis-Egis için 40-50-60 LED’leri yanarken, Ariston marka kombilerde 103- 104- 105- 106- 108- 202 kodları yanar. Bu kodları gördüğünüzde su basmanız gerekir.

Airfel Kombilerde Su Basma

Airfel kombilerde su basmak için ok işaretiyle gösterilen mavi musluğun sola çevrilmesi gerekir. Bar ibresi 1,5 değerine denk geldiğinde musluk kapatılır. Su dolmaya yakın mavi vananın kapatılması için yavaş yavaş çevrilir. Çok sert sıkılmaz, çünkü musluk hasar görebilir.  Airfel kombilerde suyun eksik olmasını belli eden hata kodlar ise C1 18-41 kodlarıdır.

Bosch Kombilerde Su Basma

Bosch marka kombilerde su basmak için kelebek şeklinde kırmızı veya siyah bir tutamak ile vanayı sola doğru yarım ay şeklinde çevirmeniz gerekir. Su sesi gelene kadar çevirdiğiniz vana sayesinde manometredeki ibre 1 ila 2 arasına geldiğinde vanayı tersi yönde çevirerek kapatmalısınız. LCD ekranlarda da bar değeri 1.5 olduğunda su basma işlemine son verilir.

Baymak Lambert Kombi Modellerinde Su Basma

 Diğer kombi modellerinden farklı olarak bu kombi modelinde kırmızı vana vardır. Tutamağı olan vanayı su sesi gelene kadar sola doğru çevirmeniz gerekir. Yine diğer kombiler gibi manometredeki ibre veya LCD ekrandaki bar değeri 1,5 seviyesine geldiğinde su basma işlemi tamamlanmış olur ve vana kapatılır. Dijital ekranlı kombilerde su yok veya su eksik hata kodu ise E10- E119 kodlarıdır.

 

 

Baymak Baxi Main Kombi Modellerinde Su Basma

En zor su basılan kombilerden biri olan Baymak Baxi Main kombilerde, 2 adet gri kol bulunur. Su basmak için bu kolların ikisinin de çevrilmesi gerekir. İki elinizle çevireceğiniz bu musluklar, aynı anda içten dışa doğru olacak şekilde çevrilmelidir. Sağdaki kol sağa, soldaki kol da sola doğru çevrildiğinde, su dolmaya başlayacaktır. Manometrede ibre 1 ile 2’nin ortasına denk geldiğinde iki gri musluk da dışa doğru çevrilir. Birbirine paralel olacak şekilde çevrilen kollar tamamen çevrildiğinde, işlem tamamlanır.

Daikin Yoğuşmalı Kombi Modellerinde Su Basma

Bu kombi modellerinde mavi renkte bir musluk bulunur. Yoğuşmalı bir kombi olması, su basma işleminde bir farklılık yaratmayacaktır. Mavi renk musluk sola doğru çevrilerek su sesi gelene kadar beklenir. Daha sonra yine aynı şekilde LCD ekranda veya ibrede 1,5 değeri görüldüğünde vana tersi yönde kapatılır. Vanayı çok sıkmaya gerek kalmadan kısa sürede yeterince su doldurulmuş olur. Aynı zamanda kapatırken de çok zorlamadan kapatmak gerekir. Aksi takdirde vana zarar görebilir.

Demirdöküm Aden Kombi Modellerinde Su Basma

Demirdöküm Aden marka kombilerde su basmak için siyah renkli bir vanayı bulmanız gerekecektir. Kombinin altında bulunan bu vana da aynı şekilde sola doğru çevrilerek su basma işlemi başlatılır. Daha sonra su sesi geldiğinde vana kapatılır. Diğer kombilerde olduğu gibi bunda da bar seviyesinin 1,5 değerine geldiğinden emin olunmalıdır. Bu kombi modellerinde suyun olmadığını gösteren hata kodu ise F 0-F kodudur.

ECA Proteus Kombi Modellerinde Su Basma

Bu kombi modellerinde bulunan musluklar eski modellerdir. Su doldururken musluğu görmek zor olabilir, çünkü görünmeyen ve dar bir alanda monte edilmiş şekilde bir musluğa sahiptir. Musluğun siyah renkli olması da bulunmasını zorlaştırıyor. Bu siyah musluk bulunduktan sonra sola doğru çevrilir. Su sesi gelene kadar su basma işlemine devam edilir ve manometre ibresinde veya LCD ekranda 1,5 değeri görüldüğünde vana kapatılır. Kombilerde su basma işlemi sırasında arıza meydana gelirse reset düğmesine 5 saniye basılı tutarak da kombinin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

ECA Proteus Plus Blue Kombi Modellerinde Su Basma

Bu kombi modellerinde de çoğu modelde bulunduğu gibi mavi bir musluk bulunur. Bu musluğun çevrilebilmesi için ilk olarak aşağı doğru çekilmesi gerekir. Çekildikten sonra sola doğru çevrilerek su basma işlemi başlatılır. Daha sonra su sesi geldiğinde, musluk tersi yönde çevrilerek kapatılır. Suyun doğru miktarda basıldığından emin olmak için ise manometredeki ibrenin veya LCD ekrandaki bar değerinin 1,5 olması gerekir. Bu kombi modellerinde su yok hatası LCD ekranlarda p1-F 7- koduyla belli olur.

Protherm LYNX Kombi Modellerinde Su Basma

Kombi modellerinden Protherm LYNX, su basma işleminin basit olduğu bir diğer kombi modelidir. Mavi renkli su doldurma musluğunu sola doğru çevirerek su basma işlemini başlatabilirsiniz. Manometrede ibre 1,5 değerini gösterdiğinde aynı şekilde mavi musluğu tersi yönde çevirerek kapatabilirsiniz. Dijital LCD ekranlarda ise 1,5 değeri yazıyla yazdığında, su basma işleminin tamamlandığı anlamına gelir. Bu modellerde su yok uyarısı ise F0-F 10 kodudur.

 

 

IMMERGAS Kombi Modellerinde Su Basma

En kolay su basılan kombi modellerinden olan IMMERGAS, siyah renkli musluğa sahiptir. Sola doğru çevirdiğinizde, su dolma sesine kadar beklemeniz gerekiyor. Kadranlı manometrede ibre 1,6 veya 1,7 olana kadar su basmanız gerekiyor. Dijital ekranda suyun olmadığını gösteren hata kodu ise 10’dur.

Vaillant Kombi Modelinde Su Basma

Bu modellerdeki su basma musluğu kelebek tipindeki musluklardır. Sağa doğru açılan ve sola doğru kapatılan kombi musluğu, diğer kombi modellerine göre ters yönde çalışır. Kırılmaya yatkın bir musluktur çünkü çevirme yönü terstir. Bu yüzden doğru yönde çevirmek önemlidir. Aynı şekilde manometrede veya LCD ekranda 1,5 değeri görüldüğünde vana kapatılır. Su basmanız gerektiğini anlamanız için LCD ekranda verilen hata kodları ise F22- F23- F24 kodlarıdır.

Vaillant Turbo Max Kombi Modelinde Su Basma

Beyaz renkli su basma vanasına sahip olan kombi modelinde, bu vana sola doğru çevrildiğinde su doldurma başlayacaktır. Suyun dolma sesini duyduktan sonra ekrandan takip edeceğiniz bar değeri 1,5 değerine geldiğinde musluğu sağa doğru çevirerek kapatabilirsiniz. Bu model kombilerde arıza oluşabilir. Bu durumlarda ise kombiyi resetlemeniz gerekebilir. Konum anahtarını da alev işareti olan yöne çevirmeniz durumunda da arıza giderilecektir. Reset atmanız için ise yeşil renkteki düğmeyi çevirerek 2 saniye beklemeniz gerekiyor.

Buderus Kombilerde Su Basma

Buderus kombi modelinde bulunan siyah bir çubuk vardır. Bu çubuğu yarım ay şeklinde döndürmeniz gerekiyor. Yarım tur sağa açılan bu çubuk, yarım tur da sola kapanır. Açmak için sağa çevirdiğinizde su sesi gelmelidir. Eğer su sesini duymazsanız büyük ihtimal kombinin atlında bulunan mavi renkteki şebeke su vanası kapalı olabilir. Ayrıca lavabodan akan su basıncının düşük olması da su basma işlemine engel olabilir. Şebeke su basıncının normal olması durumunda su dolma işlemi gerçekleşecektir. Buna rağmen dolmazsa muslukta da arıza olabilir. Su doldurma işlemine diğer kombilerdeki gibi basınç kadranı 1,5 bar olana kadar devam etmeniz gerekiyor. Eğer su azalmışsa da bu marka kombilerde su azalması hata kodu A6-E2’dir.

Warmhaus Kombilerde Su Basma

Warmhaus kombilerde bulunan su basma vanası da mavidir. Vanayı saat yönünün tersine çevirdiğinizde su basma işlemi başlayacaktır. 1,5 bar olana kadar sıktığınız vanayı, su dolma işlemi tamamlanınca tersi yönde çevirerek kapatın. Su basınç seviye anahtarı yeşil renge geldiğinde bar değeri 1,5 olmuş demektir. Mavi renkli su vanasını saat yönünde çevirerek basma işlemine son verebilirsiniz.

Vaillant Turbo Tec Pro Su Basma

Su basma vanası sola doğru çevrildiğinde su doldurma işlemi başlayacaktır. Dijital ekranda bar seviyesi 1,5 olana kadar beklendikten sonra, bu değer ekranda görüldüğünde işlem tamamlanmış olur. Eğer bar göstergesi çıkmazsa kalorifer simgesinin altında bulunan tuşa iki defa basmanız yeterli olacaktır. Bu tip kombilerin arıza koduysa F22’dir. Hem su eksik arızası hem de ısıtma sistemindeki blokaj arızası kendini F22 arıza koduyla belli eder. Bu durumlar reset atarak sorunu çözebilirsiniz. Reset işlemi için açma kapama tuşuna 3 saniye basılı tutmanız gerekiyor.

Su basma sırasında bazı problemler oluşabilir. Su basma vanalarını döndürmek biraz zordur. Hata kodu ise C1 18’dir ve su basıncının düşük olduğunu gösterir. Suyu açtığınız halde manometrede bir hareketlenme yoksa, manometre bozuk olabilir. Bu gibi durumlarda kombinin altındaki emniyet vanasından su fışkırabilir. Belli bir süre sonra bu fışkıran suyun kesilmesi gerekir nacak kesilmezse bir servise başvurmalısınız. Diğer bir suyun dolmama sebebi ise ana şebeke su basıncının çok zayıf olmasıdır. Bu sorun varsa zaten su vanasını çevirdiğinizde ibre kadranın yükselmemesi gerekir. Bu sorunun olup olmadığını anlamak için ise mutfakta bulunan bir çeşmeyi açarak test edebilirsiniz. Test için elinizle çeşmenin ağzını kapatın ve basınç elinizi itmezse şebek suyunun zayıf olduğuna kanaat getirebilirsiniz. Bu arıza, kombiye su basma işlemine engel olacaktır. Suyu bastığınız halde kombiniz çalışmazsa başka arızaların var olduğunu söyleyebiliriz. Bunun için arıza kodu yanıyorsa buradan hangi arızadan kaynaklı olduğunu anlayabilir, reset atmayı deneyebilir ve son olarak servis çağırabilirsiniz.

Web Sitemizde Bulunan Tüm Materyaller Logo ve Görseller Google Resim Arama Bölümünden Alıntı Yapılmıştır. Firmamız Yetkili Servis Değildir. Özel Servistir. Tüm Markalara Hizmet Vermektedir.

  Hemen Arayın