logo

Net Kombi Servisi Olarak İstanbulun Tüm Bölgelerine 7 gün 24 Saat Mobil Acil Kombi Servisi Hizmetimiz vardır.


Kombi Su Akıtıyor Basınç Yükseliyor

Kombinin su akıtma problemleri, değişik sebeplerden kaynaklanır. Su basıncının yüksek olması, dolum hataları ya da bakımı aksatılmış olan kombilerden kaynaklanır.

Kombi Neden Su Akıtır?

Su akıtmanın en büyük nedeni, basıncın yükselmesidir. Kombinin su basıncı belirli bir ayarda olmalıdır. Bu 1,5 bar olarak belirlenmiştir. Eğer basınç 1’in altını gösteriyorsa, peteklere yetecek oranda su gitmez ve ısı kaybı yaşanır. Basınç ortalama oranın üzerine çıkarsa, bu defa kombi bu basıncı tahliye edemez ve kombi su akıtır. Kombi güvenliği sağlamaya programlı bir cihazdır. Basıncı azaltılarak, güvenlik kontrolü sağlanır. Eğer problemin nedeni tesisat ya da vana ile ilgili bir problem değilse servis çağırılmalıdır. Su tesisatı ile ilgili olan bir sorun için de tesisatçı çağırılmalıdır.

Kombi Basıncı Neden Yükselir?

Kombi basıncı yükselme sorunu varsa, ne kadar yükseldiği ve ne kadar zaman aralığında yükseldiği önemli bir detaydır. Kombi içinde bulunan su, ısınıp soğuduğu için, genleşme yaşanabilir. Genleşme sıklaştıkça, basınç yükselmeye devam eder. Böyle durumlarda basıncın ne kadar yükseldiğini takip etmek gerekir. Yani petekler açıkken ya da sıcak su açıkken basıncın yükselmesi normal bir durumdur. Bu durumlar haricin de yükselmesi, bir sorun olduğuna işaret eder.

Kombi Basınç Yükselmesi Ve Su Akıtma Sebepleri Nelerdir?

Kombi basıncının yükselmesi, tek bir sebeple alakalı değildir. Nedenler araştırılıp, ona göre bir tamirat işlemi gerekir. Eğer sürekli basınç yükselip su akıtma durumu yaşanıyorsa, mutlaka uzman bir servisten yardım alınmalıdır. Kullanıcı kendi yöntemleri ile cihaza herhangi bir müdahale de bulunmamalıdır.

Doldurma musluğunda zaman içinde meydana gelen, kırık ya da çatlamalar, su akıtabilir. Ya da dolum musluğunun açık olması, basıncı yükseltebilir. İlk kontrol edilmesi gereken parça, dolum musluğudur. Bu parçanın görevi, basıncın normal değerin altına düştüğü zaman yükseltmesidir. Eğer musluk açık kalmışsa, basın yükselebilir. Yükselen basınçla birlikte su akmaya başlar. Bu kesinlikle kombinizin arızalı olduğunun göstergesidir. Eğer musluğu kapatınca sorun düzeliyorsa, servis çağırmaya gerek kalmaz. Ama kırık ya da çatlama varsa, tamir olmadan düzelmez.

Kombinin için de yer alan genleşme tankın8m havasının eksik olması ya da bu parçada bir delik olması da basıncı arttırabilir. Kombideki su ısındıkça genleşir ve basınç gittikçe yükselir. Yüksek basınç hem kombiye zarar verir, hem de sirkeli su akıtması tehlikeli olabilir. Genleşme tankı iki parçadan oluşur. Bir tarafta su bulunurken, diğer tarafta hava vardır. Havanın azalmaması ve suyun da belirli bir ısıda olması gerekir. Bu şekilde basınç seviyesi normal olur. İlk bakılacak yer tankın havasıdır. Hava eksikliği varsa, hava basılması gerekir. Eğer tankta delik varsa, parça değişimi şarttır.

Servis Çağırmadan Önce Neler Yapılabilir?

Servis çağırmadan önce, dolum musluğu kontrol edilmelidir. Eğer açık kalmışsa, kapatılmalıdır. Sebep bu değilse, bir servis çağırılmalıdır. Servis çağırırken, uzman ve deneyimli olmasına dikkat edilmelidir.

Web Sitemizde Bulunan Tüm Materyaller Logo ve Görseller Google Resim Arama Bölümünden Alıntı Yapılmıştır. Firmamız Yetkili Servis Değildir. Özel Servistir. Tüm Markalara Hizmet Vermektedir.

  Hemen Arayın